Dell Precision 5810 Workstation E5-1603 V3 Quad Core 2.8Ghz 32GB 500GB NVS310 Win 10 Pre-Install
ORPay in 4 interest-free payments of $88.75 with . help
closeHow do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested
manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be
shown by proceeding through the checkout process if the
product is available.
close
Buy now, pay later
Simple, short-term installments
VILARGE75
5 Reviews (80% Positive)
There are no reviews yet.
Be the first to review this product.
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
- E5-1603v3 4C 2.8Ghz CPU
- 32GB of RAM
- 500GB 7.2K PC SATA Drive
- Nvidia NVS 310 Graphic Card
- Win 10 64-Bit Pre-Install
Model| Brand | DELL |
|---|
| Series | Precision |
|---|
| Model | Precision T5810 |
|---|
Quick Info| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|
| Form Factor | Tower |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Power Supply | 425W |
|---|
| Monitor | Monitor not included |
|---|
| Operating System | Windows 10 Pro |
|---|
Motherboard| Chipset | Intel C612 |
|---|
CPU| CPU Type | Intel Xeon |
|---|
| CPU FSB | 2133 MHz |
|---|
| CPU Name | Intel Xeon E5-1603 v3 |
|---|
| CPU Socket Type | LGA 2011-3 |
|---|
Graphics| GPU/VGA Type | NVIDIA NVS 310 |
|---|
| Graphics Card | Nvidia NVS 310 Graphic Card |
|---|
Memory| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
|---|
| Memory Speed | DDR3 2133 |
|---|
Storage| SSD | No |
|---|
| HDD | 500GB |
|---|
| HDD Interface | SATA |
|---|
| HDD RPM | 7200 |
|---|
Optical Drive| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|
| Optical Drive Features | DVD±RW |
|---|
Display| Screen Size | No Screen |
|---|
Communications| LAN Chipset | Integrated |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|
Front Panel Ports| Front USB | 4 |
|---|
| Front IEEE 1394 | 0 |
|---|
| Front Audio Ports | 1 |
|---|
Back Panel Ports| Rear USB | 6 |
|---|
| Rear Audio Ports | 1 port |
|---|
Expansion| Internal Bays | Two internal 3.5" hard drive bay, one external 5.25" bay, and one external slimline optical bay. |
|---|
| Storage Controller | Intel AHCI 6Gb/s SATA controller with six ports at 6Gb/s, two reserved for optical drives, Intel RSTe supports software RAID 0,1,5,10 |
|---|
Dimensions & Weight| Dimensions (H x W x D) | 12.00 in. x 24.00 in. x 24.00 in. |
|---|
| Weight | 45.0000LBS |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | August 04, 2022 |
|---|
View Moreexpand_moreView Lessexpand_less