Dell Precision Tower 5820 Workstation W-2123 4C 3.6Ghz 64GB 2TB P4000 Win 10
ORPay in 4 interest-free payments of $221.46 with . help
closeHow do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested
manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be
shown by proceeding through the checkout process if the
product is available.
close
Buy now, pay later
Simple, short-term installments
PCSP
10 Reviews (90% Positive)
There are no reviews yet.
Be the first to review this product.
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by PCSP Return Policy
- W-2123 4C 3.6Ghz CPU
- 64GB of RAM
- 2TB 7.2K PC SATA Drive
- Nvidia Quadro P4000 8GB GDDR5 Graphic Card
- Win 10 64-Bit
Model| Brand | DELL |
|---|
| Series | Precision |
|---|
| Model | Precision T5820 |
|---|
Details| Type | Tower |
|---|
| Redundant Hot-swap Power | No |
|---|
Processor| CPU Type | Intel Xeon |
|---|
| MAX Processors | 1 |
|---|
| Chipset | 425W |
|---|
Memory| Installed Memory Size | 64GB |
|---|
| Memory Type | DDR4 |
|---|
| Max Memory Capacity | 64GB |
|---|
| Memory Features | Four channel memory up to 2666MHz DDR4 ECC memory with 8 DIMM Slots. Memory speed is dependent on specific Intel
Xeon or Core X Processor installed. |
|---|
| Number of Memory Slots | 8 |
|---|
Storage| SSD (Installed) | No |
|---|
| Raid Level | RAID 0/1/5/10 |
|---|
| Media Drives | DVD +/- RW |
|---|
Graphic Controller| Graphic Type | NVIDIA Quadro P4000 |
|---|
| Video Memory | 5GB |
|---|
Networking| LAN Ports | 1 x Ports |
|---|
Expansion & Ports| Expansion Slots | All slots PCIe Gen 3: (2) PCIe x16, (1) PCIe x16 wired as x8, (1) PCie x16 wired as x4, (1) PCIe x16 wired as x1, 1 PCI 32/33 |
|---|
Software| Operating System | Windows 10 Pro 64 |
|---|
Dimensions & Weight| Weight | 45.0000LBS |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | February 13, 2025 |
|---|
View Moreexpand_moreView Lessexpand_less