Dell Precision T7920 2x Silver 4114 10C 2.2Ghz 64GB 2TB SSD NVS310 Win 10
- $2,418.00
- Special Shipping from United States
Sold and Shipped by TekBoost
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Seller
right353 Reviews (88% Positive)
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by TekBoost Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- 2x Silver 4114 10C 2.2Ghz CPUs
- 64GB of RAM
- New 2TB 6Gb/s SATA Solid State Drive
- Nvidia NVS 310 512MB Graphic Card
- Win 10 64-Bit Pre-Install
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | Precision |
| Model | Precision T7920 |
| Type | Tower |
|---|---|
| Redundant Hot-swap Power | No |
| CPU Type | Intel Xeon Silver |
|---|---|
| MAX Processors | 2 |
| Chipset | 1400W |
| Installed Memory Size | 64GB |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Max Memory Capacity | 64GB |
| Memory Features | Six channel memory up to 2666MHz DDR4 ECC memory with dual CPUs, 24 DIMM Slots (12 DIMMs per CPU). |
| Number of Memory Slots | 16 |
| SSD (Installed) | 2TB |
|---|---|
| Raid Level | RAID 0/1/5/10 |
| Media Drives | DVD +/- RW |
| Graphic Type | Nvidia NVS 310 |
|---|---|
| Video Memory | 512MB |
| LAN Ports | 1 x Ports |
|---|
| Expansion Slots | All slots PCIe Gen 3: (2) PCIe x16, (2) additional x16 slots with 2nd CPU; (1) PCIe x8 open ended, (1) x16 wired as x 4, (1) x16 wired as x1. |
|---|
| Operating System | Windows 10 Pro 64 |
|---|
| Weight | 45.0000LBS |
|---|
| First Listed on Newegg | April 22, 2020 |
|---|