EVGA BV Series 100-BV-0450-K1 450 W ATX12V / EPS12V 80 PLUS BRONZE Certified Active PFC Power Supply
- $159.00
- Free Shipping from China
Sold and Shipped by BOJUNTANG
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Seller
right36 Reviews (86% Positive)
Reviews(1,883)
Plenty of connectors 1- 24 pin, 2 x 4+4 pins for cpu connector or epas. 4 x 6+2 for pcie with 2 6 pin also and 10 stat power connectors and 5, 4 pin connectors and 1 floppy.
Cables are easy to twist the way you need them, Plenty long enough for any full size tower to route behind mother board so they can be hidden.
5 year warranty with a single 12 volt rail.
none so far
This PSU is semi modular the cables that come connected to it are the 24 pin mother board connector and 2x4 pin CPU connectors and 2 of the 6 plus 2 pins for vga cards. All other you add if needed. I have a HAF 932 and it fit great in it and all cables were long enough to go behind mother board so they don't interfere with airflow. Is a little bit louder than my last Silverstone PSU but that just means it is keeping it cool. 70 amps on the 12 volt rail means it will power any crossfire or sli video set up. This is my first EVGA product i have ever bought but got it on shell shocker with a rebate which made it a no brainer.
Well its a good price for something from EVGA. The second one worked great. Nice cabling, great paint job. After the RMA on the first unit. The RMA service is top notch. Shiped it out and it was a one day turnaround with UPS and three days I have a new PSU
First PSU died the first day. It had a problem. Second one was fine no cons
EVGA's RMA service is great. They try to sell you a "advanced RMA" to send you a unit before you send the old one in but its not necessary. The RMA service is so fast. I just called them and they were very helpful and 5 days later I had a new PSU
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by BOJUNTANG Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- Quiet and Intelligent Auto Fan for near-silent operation
- 80 PLUS Bronze certified, with 85% efficiency or higher under typical loads
- Fan Size / Bearing: 120mm Sleeve Bearing
- Heavy-duty protections
- ATX12V / EPS12V
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Series | BV Series |
| Model | 100-BV-0450-K1 |
| Type | ATX12V / EPS12V |
|---|---|
| Maximum Power | 450 W |
| Fans | 1 x 120mm Sleeve Bearing Fan |
| PFC | Active |
| Main Connector | 24Pin |
| +12V Rails | Single |
| PCI-Express Connector | 2 x 6+2-Pin |
| SATA Power Connector | 4 |
| Haswell Support | Yes |
| Efficiency | Up to 85% Efficiency |
| Energy-Efficient | 80 PLUS BRONZE Certified |
| Over Voltage Protection | Yes |
| Input Voltage | 100 - 240 V |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Current | 8/4A |
| Output | +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@35A, +5Vsb@3A, -12V@0.3A |
| MTBF | 100,000 Hours |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement |
| Connectors | 1 x 24 Pin ATX 1 x 8 Pin (4+4) EPS (CPU) 2 x 8 Pin (6+2) PCIE 4 x SATA 3 x Four-Pin Peripheral 1 x Floppy |
| Features | Then EVGA 450 BV Power Supply is here. Designed with enthusiast needs in mind, EVGA ppower supplies are the best choice to power next generation enthusiast computers. Combining 450W of continuous power with exceptional performance, stunning efficiency, and cutting-edge design and features, the 450 BV power supply is what you need to take your system to the next level. Quiet and Intelligent Auto Fan for near-silent operation 80 PLUS Bronze certified, with 85% efficiency or higher under typical loads Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection) |
|---|
| Dimensions | 3.39" x 5.91" x 5.51" |
|---|---|
| Weight | 4.00 lbs. |
| First Listed on Newegg | March 01, 2026 |
|---|