EVGA 500 BA 100-BA-0500-K1 500 W ATX12V / EPS12V SLI CrossFire 80 PLUS BRONZE Certified Non-Modular Active PFC Power Supply
- $395.46
- Free Shipping from Canada
Sold and Shipped by BTE Outlet
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Seller
right1,439 Reviews (61% Positive)
Reviews(222)
None
None
Its a psu alright.
Quiet
Athlon X4 760K, Geforce GTX 760 GT FTW, 8GB DDR3... power supply blew after less than 6 months.
My computer only needs about 400 watts, no overclocking.
Playing Cities Skylines when a pop and flash of light from behind the computer which turned off. Swapped with known working PSU and system powered up.
Tried to do EVGA RMA. Registered product easily enough. Tried to do a standard RMA required a ticket number (form said it was optional). Got one through support. Next, form wouldn't submit because I had to verify my shipping address. I looked at my EVGA profile and it was correct. Submitted another ticket with a picture of a bill with the address on it. They said I needed to verify my shipping address.
Horrible experience, horrible support. 3 year warranty EVGA won't honor.
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
This item is covered by BTE Outlet Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- 80 PLUS Bronze certified, with 85% efficiency or higher under typical loads
- Single 12V. Rail with DC-DC Converter to improve 3.3V/5V stability
- Active Power Factor Correction (PFC)
- Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection)
- 3 Year Warranty
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Series | 500 BA |
| Model | 100-BA-0500-K1 |
| Type | ATX12V / EPS12V |
|---|---|
| Maximum Power | 500 W |
| Fans | 1 x 120mm Long Sleeve Bearing |
| PFC | Active |
| Main Connector | 24Pin |
| +12V Rails | Single |
| PCI-Express Connector | 2 x 6+2-Pin |
| SATA Power Connector | 6 |
| SLI | Yes |
| Haswell Support | Yes |
| CrossFire | Yes |
| Max PSU Length | 140 mm |
| Modular | Non-Modular |
| Efficiency | > 85% |
| Energy-Efficient | 80 PLUS BRONZE Certified |
| Protection | Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection) |
| Input Voltage | 100 - 240 V |
| Input Frequency Range | 50/60 Hz |
| Input Current | 8 - 4 A |
| Output | +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@41.6A, -12V@0.3A, +5Vsb@3A |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 3 2014 Requirement |
| Connectors | 1 x 24 Pin ATX 1 x 8pin (4+4) EPS (CPU) 2 x 8pin (6+2) PCIE 6 x SATA 3 x Four-Pin Peripheral 1 x Floppy |
| Features | The EVGA 500BA Power Supplies are here to add that final luster to your PC without leaving a hole in your wallet.Certified 80PLUS Bronze, BA power supplies utilize a DC-DC converter to make sure value does not come at theexpense of efficiency. Powered by a single +12V rail, EVGA BA power supplies are burnished with a full suite ofprotections and all the cables you need to build a modern gaming PC. - 80 PLUS Bronze certified, with 85% efficiency or higher under typical loads - Single 12V. Rail - Active Power Factor Correction (PFC) - Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection) - 3 Year Warranty - DC-DC Converter improves 3.3V/5V stability - Quiet and Intelligent Auto Fan for near-silent operation |
|---|
| Dimensions | 3.39" x 5.51" x 5.91" |
|---|---|
| Weight | 4.30 lbs. |
| First Listed on Newegg | November 12, 2025 |
|---|