EVGA GeForce 6800GT 256MB GDDR3 AGP 4X/8X Graphics Card 256-A8-N344-AX
{{hh}}
:
{{mm}}
:
{{ss}}
Sold by Newegg
close
How do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Limited Warranty period(parts): 0
Limited Warranty period(labor): 0
Return Policies
Return for refund within: This item is Final Sale
Return for replacement within: This item is Final Sale
This item is covered by Newegg.com's Read full return policy for details.
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.evga.com/
Support Phone: 1-888-880-3842
Features & Details
- 256MB 256-Bit GDDR3
- Core Clock 350 MHz
- 1 x DVI
- AGP 4X/8X
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Model | 256-A8-N344-AX |
| Interface | AGP 4X/8X |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU | GeForce 6800GT |
| Core Clock | 350 MHz |
| PixelPipelines | 16 |
| Effective Memory Clock | 1000 MHz |
|---|---|
| Memory Size | 256MB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR3 |
| DirectX | DirectX 9 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 1.5 |
| D-SUB | 1 x D-SUB |
|---|---|
| DVI | 1 x DVI |
| TV-Out | S-Video Out |
| VIVO | No |
| Tuner | None |
|---|---|
| RAMDAC | 400MHz |
| Max Resolution | 2048 x 1536@85Hz |
| Cooler | Single Fan |
| Operating Systems Supported | Windows 2000/XP |
| System Requirements | Minimum of a 300 Watt power supply. (Minimum recommended power supply with +12 Volt current rating of 18 Amps.) An available 4-pin Molex hard drive power dongle |
| Features | CineFX Engine Intellisample UltraShadow II Technology Hardware MPEG-2 Encoder Hardware MPEG-2 Encoder |
|---|
| First Listed on Newegg | March 11, 2005 |
|---|