EVGA 512-P3-N802-AR GeForce 8800GT Superclocked 512MB 256-bit GDDR3 PCI Express 2.0 x16 HDCP Ready SLI Supported Video Card
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(509)
This card rocks! Now that it is on sale, it only gets better. Lifetime warranty is sweet. Easy-to-install Bios upgrades and latest drivers from EVGA's web site make this card perform quite well. Idles at 46C. Loaded, it'll hit 65+ C. CoD4 and CS:S frames are through the roof.
Some benchies:
3dmark2k1se 59,446
AquaMark3 189,000
3dmark 2006 14,466
You'll need a higher-end box to really lean on this card. The card's heat sink comes covered with a very thin plastic wrapper to prevent scratches. It doesn't look obvious if you don't notice the wrapper, but you should remove this plastic wrapper for better heat dissipation. The instructions/install guide don't mention this.
q6600 @ 3.4 GHz w/ Rosewill RX-Z775-EX Cooler, GA-P35-DS3L, G. Skill DDR2-800 4-4-3-5, EVGA SC 8800GT 512 oc'd to 710/995 w/ NTune, Antec 900 case/Tru-Power Trio 550W 3dMark 2006 - 14,466
Great FPS in Crysis (Never dropped below 30fps @ 1680x1050 with everything on High. 4gb DDR2 (2x2gb), q6600 @ 3.2ghz on a Gigabyte Mobo. Prostreet, GRAW, Gears of War, and COD4 never looked so great!.
Died within the first 5 days, causing my computer to randomly restart after the first 2 days, then started to show visual artifacts to the point that Crysis was no longer playable. Loved eVGA up until this point, but even their customer service dept. said that Newegg handles returns better than they do. RMA process so far has been quick and painless, we'll see how it turns out
None
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's Replacement Only Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.evga.com/
Support Phone: 888-881-3842
Features & Details
- GeForce 8800GT
- 512MB GDDR3
- PCI Express 2.0 x16
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Series | GeForce 8 Series SuperClocked |
| Model | 512-P3-N802-AR |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU | GeForce 8800 GT |
| Core Clock | 650 MHz |
| CUDA Cores | 112 Cores |
| Effective Memory Clock | 1900MHz (effective) |
|---|---|
| Memory Size | 512MB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR3 |
| DirectX | DirectX 10 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 2.0 |
| DVI | 2 x DVI |
|---|---|
| TV-Out | HDTV / S-Video Out |
| RAMDAC | 400MHz |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600 |
| 3D VISION Game Ready | Yes |
| SLI Support | SLI Ready |
| Cooler | Single Fan |
| Power Connector | 6-Pin |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| HDCP Ready | Yes |
| Package Contents | 512-P3-N802-AR Driver Disk HDTV Cable S-Video Cable Power Cable 2 x DVI to VGA/D-sub Adapter |
|---|
| First Listed on Newegg | January 02, 2008 |
|---|