EVGA 512-P3-N867-AR GeForce 9600GT SSC 512MB 256-bit GDDR3 PCI Express 2.0 x16 HDCP Ready SLI Supported Video Card
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(77)
ok i bought this to replace my 3870. it is the exact same speed on everything except i see a massive difference in quality in crysis with aa on 4x. ?? i ran 3dmark 06 and get the exact same 2.0 and 3.90 score. in crysis i am running the card on dx9 with everything on high with 4xaa. only minor streaking. but everything looks clearer and less jagged lines. i have both cards in their control center set to application controlled for aa and anistrophic. when playing with this it only gets to 65c my dads dual 8800gt's got to 85c to 100c!! great for money and if it isnt slower than 3870 and the exact same as 1 8800gt im not losing money
none
dont order ups theyre slow. i ordered fedex standard overnight and got 5 hours ago. i downloaded latest driver from nvidia. i really like single slot design and i cant even hear the fan.
Card is Fast Graphics look aweswome until it Locks up
May be better to get 8800GT 512
2nd review - Lock up issue - Screens goes completely black then power save mode as no output from video card - Requires a hard reboot or reset button, as no response from keyboard. Tested with shipped drivers and lastest nvidia drivers. First system Gateway GT5238e XP MCE 2005 - Card fails immediately in high graphic game - locks up CSS video test/game. This may be due to MB voltage issue - added 600W SLI power supply same issue. Moved the card to 680SLI LT system Vista Premium 32bit, card works much better able to run CSS at 1280x1024, it has randomly locked up system - range has been 5 mins to several hours in CSS, ran ntune for 3+ hours to configure best setting - CSS locked up immediately with best setting. At default settings the card appears to run fine CSS at 1280x1024. It randomly locks up - black screen. I will work with support to try resolve next week, otherwise I may be forced to RMA.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's Replacement Only Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.evga.com/
Support Phone: 1-888-881-3842
Features & Details
- GeForce 9600GT
- 512MB GDDR3
- PCI Express 2.0 x16
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Model | 512-P3-N867-AR |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU | GeForce 9600 GT |
| Core Clock | 740MHz |
| CUDA Cores | 64 Cores |
| Effective Memory Clock | 1950 MHz |
|---|---|
| Memory Size | 512MB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR3 |
| DirectX | DirectX 10 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 2.0 |
| DVI | 2 x DVI |
|---|---|
| TV-Out | HDTV / S-Video Out |
| RAMDAC | 400MHz |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600 |
| RoHS Compliant | Yes |
| 3D VISION Game Ready | Yes |
| SLI Support | SLI Ready |
| Cooler | Single Fan |
| System Requirements | Minimum of a 400 Watt power supply. (Minimum recommended power supply with +12 Volt current rating of 26 Amp Amps.) Minimum 450 Watt for SLI mode system. (Minimum recommended power supply with +12 Volt current rating of 28 Amp Amps.) |
| Power Connector | 6-Pin |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| Windows Vista | Certified for Windows Vista |
| HDCP Ready | Yes |
| Package Contents | 512-P3-N867-AR Driver Disk User Manual HDTV Cable S-Video Cable Power Cable 2 x DVI to VGA/D-sub Adapter |
|---|
| First Listed on Newegg | February 20, 2008 |
|---|