EVGA GeForce 9800 GT 512MB GDDR3 PCI Express 2.0 x16 SLI Support Graphics Card 512-P3-N975-AR
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(292)
I ordered this to replace 2 PNY 7900 GS graphics cards running on my aging SLI rig that has a MSI K8N Diamond Plus Socket 939 motherboard with an Athlon 64 3700 San Diego. You really can't beat the price/performance ratio for this card. It's a little cheaper than the 8800GT and outperforms it slightly. With this performance boost, I can now play all the games I have at max resolution for my 22" monitor (1680x1050) with high quality settings, anisotropic filtering and sometimes anti-aliasing. The games include Bioshock, Hellgate London, Titan Quest, Elder Scrolls Oblivion and a number of others I stopped playing because of performance issues. I got 6874 on 3D Mark 06.
If you have an aging PCI-E system with an older graphics card this will definitely give you a boost.
None really. The card is a little bit on the large side so make sure you have plenty of room in your case and good airflow.
If you buy an EVGA product, don't forget to register it or you won't get the limited lifetime warranty.
Enjoyed it for the 2 days I had it. A very noticeable improvement over the ATI 3850 256MB it was to replace. Was able to run all my games (Fallout 3, Mass Effect, L4D, The Witcher: EE, COD5) at max settings.
One of the DVI ports was dead, RMA'd for a replacement. Newegg didn't send a replacement, they instead automatically issued a refund (not including the original shipping charge) because the card was out of stock the day BEFORE they receive it. Yet the day they did receive it and the 2 days afterward the card was listed as in stock.
Contacted customer support, they went ahead and processed the refund then said if I still wanted the card I should order again...
Nothing major just a bit disappointed/annoyed with newegg.
-1 egg newegg
-1 egg EVGA
Took UPS 7 days total to get back to newegg. Arrived at the last UPS warehouse Friday night...stayed until Tuesday morning.
-1000 UPS
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's Replacement Only Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.evga.com/
Support Phone: 1-888-881-3842
Features & Details
- 512MB 256-Bit GDDR3
- Core Clock 600 MHz
- 2 x DVI
- 112 Cores CUDA Cores
- PCI Express 2.0 x16
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Model | 512-P3-N975-AR |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU | GeForce 9800 GT |
| Core Clock | 600 MHz |
| CUDA Cores | 112 Cores |
| Effective Memory Clock | 1800 MHz |
|---|---|
| Memory Size | 512MB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR3 |
| DirectX | DirectX 10 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 2.1 |
| DVI | 2 x DVI |
|---|---|
| TV-Out | HDTV / S-Video Out |
| RAMDAC | 400MHz |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600 |
| 3D VISION Game Ready | Yes |
| SLI Support | SLI Ready |
| Cooler | Single Fan |
| System Requirements | Minimum of a 400 Watt power supply. (Minimum recommended power supply with +12 Volt current rating of 26 Amp Amps.) Minimum 450 Watt for SLI mode system. (Minimum recommended power supply with +12 Volt current rating of 28 Amp Amps.) An available 6 pin PCI-E power connector (hard drive power dongle to PCI-E 6 pin adapter included with card) |
| Power Connector | 6-Pin |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| HDCP Ready | Yes |
| Package Contents | 512-P3-N975-AR Driver Disk User's Manual HDTV Cable S-Video Cable Power Cable DVI to VGA/D-sub Adapter |
|---|
| First Listed on Newegg | July 29, 2008 |
|---|