EVGA GeForce FX 5200 256MB DDR AGP 4X/8X Graphics Card 256-A8-N307-TX
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(14)
None
None
I play alot of Wolfenstein enemy territory and it works good for that. My brother tried to play something called fear, which is a really new high-end game, and that was slow because of this card, but you get what you pay for. If you are a hardcode high-end gamer, then get a better nVidia card, but if you play just basic games like me, then this is a bargain.
None
None
really it's my own fault. i am not a gamer-geek but i wanted a card that could maybe get me started. i saw 256mb and thought wow, that oughta do it. afterward i found out it won't play battlefield 2(minimum geforce 5700) and is right on the borderline for doom 3. i'm a little disappointed, but it's my own fault. as for what it is, it really is pretty good. very easy to install, motherboard recognized it right away. one complaint: earlier reviews said it had a game bundle which included battlefield 1942, ghost recon 2 and some other games. mine came with nothing except the installation cd. be forewarned. as for delivery, what can i say except ordered on thursday and received first thing monday morning. thanks newegg.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's Replacement Only Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.evga.com/
Support Phone: 1-888-880-3842
Features & Details
- 256MB 128-Bit DDR
- Core Clock 240MHz
- 1 x DVI
- AGP 4X/8X
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Model | 256-A8-N307-TX |
| Interface | AGP 4X/8X |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU | GeForce FX 5200 |
| Core Clock | 240MHz |
| Effective Memory Clock | 400MHz |
|---|---|
| Memory Size | 256MB |
| Memory Interface | 128-Bit |
| Memory Type | DDR |
| DirectX | DirectX 9 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 1.4 |
| D-SUB | 1 x D-SUB |
|---|---|
| DVI | 1 x DVI |
| TV-Out | S-Video Out |
| VIVO | No |
| Tuner | None |
|---|---|
| Max Resolution | 2048 x 1536@60Hz |
| Operating Systems Supported | Windows XP/2000/NT4.0/ME/98 |
| Package Contents | S-Video Cable, VGA via DVI Adapter, 4 CD, Manual |
|---|
| First Listed on Newegg | August 01, 2003 |
|---|