EVGA GeForce GTX 260 896MB GDDR3 PCI Express 2.0 x16 SLI Support Graphics Card 896-P3-1260-AR
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(469)
First the card, What can I say that hasn't already been said about this card. Yes its big but you get big performance from it. I didn't bother overclocking since it runs LOTRO at 1600x1200 with 8x AA at 62FPS consistently.
Second, Newegg customer service is the best. I had the same $40 rebate snafu that others have reported. When you type in the offer code into the worldwiderebates.com web site, the purchase dates on the form are only valid from 11/1 to 11/4 not 11/1 to 11/30 as listed. I called wwrebates and guess what?, no answer, *click*. I opened a chat window to Newegg customer service and Jeffrey promptly refunded $40 to my credit card. It took less than 5 minutes. No wonder I've been a Newegg customer since last century!
worldwiderebates. 'nuff said.
The card fits nicely in an Antec 900 case but does block two of the drive bays in the upper drive mounting. If you want to install more than 4 drives you'll need a different case. 50C idle, 65C loaded.
I bought this particular gtx 260 because EVGA is a very well favored company.. Unfortunately I didn't fare so well.
Missing two of the adapters.
Loud high pitched buzz fluctuates with certain games/apps..
Like everyone has said, it is very large. Make sure it's going to fit in your case and not cover any connectors on your motherboard that you may need.
Factory clock speeds were different than specs listing..
Played Farcry 2 for about 10 minutes before the screen went blank/system locked..
I understand that pretty much any company will produce duds on occasion, I just had some bad luck.. This review is based on my particular experience.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's Replacement Only Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.evga.com/
Support Phone: 1-888-881-3842
Features & Details
- 896MB 448-Bit GDDR3
- Core Clock 576 MHz
- 2 x DVI
- 192 Cores CUDA Cores
- PCI Express 2.0 x16
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Model | 896-P3-1260-AR |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU | GeForce GTX 260 |
| Core Clock | 576 MHz |
| CUDA Cores | 192 Cores |
| Effective Memory Clock | 1998MHz |
|---|---|
| Memory Size | 896MB |
| Memory Interface | 448-Bit |
| Memory Type | GDDR3 |
| DirectX | DirectX 10 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 2.1 |
| DVI | 2 x DVI |
|---|---|
| TV-Out | HDTV / S-Video Out |
| RAMDAC | 400MHz |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600 |
| 3D VISION Game Ready | Yes |
| SLI Support | 3-Way SLI |
| Cooler | Single Fan |
| System Requirements | Minimum of a 500 Watt power supply. (Minimum recommended power supply with +12 Volt current rating of 36 Amp Amps.) Two available 6-pin Molex hard drive power dongles |
| Power Connector | 2 x 6-Pin |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| HDCP Ready | Yes |
| Package Contents | 896-P3-1260-AR Driver Disk User's Manual HDTV Cable Power Cable 2 x DVI to VGA/D-sub Adapter |
|---|
| First Listed on Newegg | June 26, 2008 |
|---|