EVGA SuperClocked 01G-P3-1461-KR GeForce GTX 560 (Fermi) 1GB 256-bit GDDR5 PCI Express 2.0 x16 HDCP Ready SLI Support Video Card
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(277)
THE GOOD:
Not a very long card so its a great fit for mATX cases. 3yr warranty, more if you register within 30 days of purchase.
comes with EVGA's Overclocking software, so you may be able to get a little more power out of this card.
Windows 7 (64) Graphics / Gaming Graphics Rating of 7.6
THE BAD:
Mini HDMI.... I hate mini HDMI... (Not deducting any eggs for this)
Info not posted by NewEgg:
Card requires a 450w or better Power supply with 24 amps on the 12v Rail. Uses 2 6-pin PCI-E power connectors.
TIP:
Normally suggest that you get 100 watts more than the min requirement for a card. The more Watts the better!
Well it displays video fine when it doesn't crash
This card has crashed on me several times (screen turns purple w/ lines in it) sometimes it recovers by it self other times it locks up my entire computer forcing me to to hard hard reboot
Cause: This card gets really hot and the fan speed stays @ 30% by default regardless of temp and have to auto adjust or have the EVGA tool open in-order for it to adjust it self to set specs by you in the Fan Curve settings which is really annoying.
This was my first build and some days I wish I would have just went with Radeon instead
My Build:
PSU CORSAIR| CMPSU-750HX 750W RT
MB - Asus Sabertooth 990fx
CPU - AMD 8 Core FX-8120
RAM - GSkill F3-12800 18GB (4x4GB)
GPU - EVGA GTX 560 SC x1
HDD - Seagate Barracuda ST1000DM003
In the Cooler Master HAF X Blue Edition
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's Replacement Only Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.evga.com/
Support Phone: 1-888-880-3842
Features & Details
- 336 CUDA Cores
- 1GB 256-bit GDDR5
- PCI Express 2.0 x16
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Series | GeForce GTX 500 SuperClocked |
| Model | 01G-P3-1461-KR |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU Series | NVIDIA GeForce GTX 500 Series |
| GPU | GeForce GTX 560 (Fermi) |
| Core Clock | 850MHz |
| Shader Clock | 1700MHz |
| CUDA Cores | 336 Cores |
| Effective Memory Clock | 4104MHz |
|---|---|
| Memory Size | 1GB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| DirectX | DirectX 11 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 4.1 |
| HDMI | 1 x mini HDMI |
|---|---|
| DVI | 2 x DVI |
| RAMDAC | 400MHz |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600 |
| 3D VISION Game Ready | Yes |
| SLI Support | SLI Ready |
| Cooler | Single Fan |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| HDCP Ready | Yes |
| Features | NVIDIA CUDA technology NVIDIA PhysX technology NVIDIA 3D Vision Surround Ready NVIDIA PureVideo HD technology |
|---|
| Card Dimensions (L x H) | 8.25" x 4.38" |
|---|
| First Listed on Newegg | May 17, 2011 |
|---|