EVGA 01G-P3-1561-AR GeForce GTX 560 Ti FPB (Fermi) 1GB 256-bit GDDR5 PCI Express 2.0 x16 HDCP Ready SLI Support Video Card
- $309.00
- Free Shipping from United States
Sold and Shipped by Alliance Group (USA)
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Seller
right54 Reviews (87% Positive)
Reviews(501)
Stays Cool under load, Overclocks easily, Quiet; well, quieter than the gtx 285 its replacing. Plays everything I throw at it so far smoothly, I havn't tested out all the games most players are insane about these days, however, all the games I have thrown at it play at max settings (except Antialiasing set to 4x) at a steady 60 frames per second (give or take 5 frames) flawlessly at 1920x1080 resolution.
Games played:
Mass Effect, Mass Effect 2, Portal 2, Fallout 3, Dragon Age (Mage with all kinds of sustained effects running), Dragon Age 2.
I'll test out Battlefield Bad Company 2, Crysis, Crysis 2 and the Call of duty's later, but so far this is a budget gamer's dream come true.
None that I can tell so far. I havn't pushed the fan all the way up to max so I cant say how decent or bad that is.
I could complain about price, but why? It plays everything out there right now, smoothly, and costs at least $150 cheaper than the GTX 580. You're getting what you pay for, and in this case, it seems like you get the better end of the deal. The size is also good for medium sized cases.
I do not have multiple monitors to test out how well this runs in a multi-display setup. I also don't have sli to give a sli review. but if you're going that route, you're not exactly a "budget" gamer anyway, so I'll leave that to the pros. Biggest "con" I have right now is not having enough time or money to be one of the pro's or test out all the games I want. Oh well, in time, soon enough.
I wrote this review the way I did because most reviews for critical components on this site doesn't say what most people need to know "if they're new" to this, especially if they don't understand acronyms like OC, L33t, AA, AF, etc.
I certainly wont claim to have the best review out there, but I'm going to make this as easy as I can for beginners.
That said, I have OC'd (overclocked) this card to match what the "superclocked" version runs at which is:
Core clock: 900
Shader clock: 1800
Memory clock: 2106
and manually set the fan speed to 50%
all of this is done in the Evga Precision program that comes with the graphic card.
now keep in mind that this Overclock classifies as weak to most players. but it works more than well enough for me. and the temp hasn't gone over 62 degrees C.
If you want to build a awesome "budget" system, then this card would be one of the best to go with.
Very fast and no problems untill I added a second board set up was a breeze.
When I added the second board for SLI on a GIGABYTE G1.Assassin LGA 1366 Intel X58 SATA 6Gb/s USB 3.0 XL ATX Intel Motherboard I have had problems with screen freeze. I have them running in SLI mode not Phyx mode. Semms to run Medal of Honor OK till I put game on hold. Other freezes have been just surfing
Does Mfg. have any ideas?
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by Alliance Group (USA) Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- GeForce GTX 560 Ti (Fermi)
- 1GB GDDR5
- PCI Express 2.0 x16
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Model | 01G-P3-1561-AR |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU Series | NVIDIA GeForce GTX 500 Series |
| GPU | GeForce GTX 560 Ti (Fermi) |
| Core Clock | 850 Mhz (v.s. 822 Mhz reference) |
| Shader Clock | 1700 Mhz (v.s. 1645 Mhz reference) |
| CUDA Cores | 384 Cores |
| Effective Memory Clock | 4104 Mhz (v.s. 4000 Mhz reference) |
|---|---|
| Memory Size | 1GB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| DirectX | DirectX 11 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 4.1 |
| HDMI | 1 x mini HDMI |
|---|---|
| DVI | 2 x DVI |
| RAMDAC | 400MHz |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600 |
| 3D VISION Game Ready | Yes |
| SLI Support | SLI Ready |
| Cooler | Single Fan |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| HDCP Ready | Yes |
| Features | NVIDIA CUDA technology NVIDIA PhysX technology NVIDIA 3D Vision Surround Ready NVIDIA PureVideo HD technology |
|---|
| Card Dimensions (L x H) | 9" x 4.38" |
|---|
| First Listed on Newegg | October 05, 2024 |
|---|