EVGA GeForce GTX 570 (Fermi) 1280MB GDDR5 PCI Express 2.0 x16 SLI Support Graphics Card 012-P3-1570-AR
Limited time offer, ends 05/14 By Tech Trends
- $299.00
- Free Shipping from United States
Sold and Shipped by Tech Trends
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Seller
right177 Reviews (93% Positive)
Reviews(330)
Got this card hooked up to a 42" s0ny Br@via. Works great at 1080p res. No complaints from my upgrade because I no longer have to worry about sli profiles and lots of crashes with SLI.
*Puts out WAY less heat than the sli 285s..this is the major reason I purchased this 570.
*Games that make heavy use of GPU power benefit off of a powerful single card.
*Temp does NOT exceed 70C. (285s would each hit 76C, that literally makes them a nice convection heater)
*GPU fan is much quieter thanks to its new vapor chamber technology.
*DX11 tesselation is a nice bonus and makes games look great.
*Of course dont forget to register for EVGA's limited lifetime warranty. The first thing that I did when i opened up the box.
*Lower minimum framerates with AA on. Scenes with alot going on would bring my 285s with 4xAA down to about 50 fps..the 570 handles 4xAA pretty well but it goes down to 40fps. A noticeable difference, but really no need for 4xAA unless you'r obsessed with having high everything settings.
*EVGA's 570 does not allow too much OC potential thanks to their cheap 4-phase Volt Regulator Module vs their competitions gpu's sporting 8-phase VRM. ---I have about a 3-5% OC depending on the game. No problems so far.
I must note that some people do not feel that upgrading from SLI cards to a 570 or 580 is worth the extra dough, but the temperature in my room went from stuffy to comfortable with the upgrade, and I still max out most games graphics..No complaints from me. Not to mention that if I so choose in the future, I can always pick up another 570!
Intel i7 920 @ 3.8GHz
OCZ Vertex2 60gig SSD
COOLERMSTER Hyper 212 CPU fan.
3 CHannel ocz memory @ 1600MHz(7-7-7)
It was working well for more than a year or so and giving pretty good gaming quality.
It now crashes while I'm playing world of warcraft, haven't played other games long enough as I have time constraints. it takes about 3 hours more or less, gives a black screen and says: your drivers has stopped working and recovered!
Probably should'ave went with an AMD GPU. probably would have lasted more than a year for 300$
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by Tech Trends Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- 1280MB 320-Bit GDDR5
- Core Clock 732MHz
- 2 x DVI 1 x mini HDMI
- 480 Cores CUDA Cores
- PCI Express 2.0 x16
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Model | 012-P3-1570-AR |
| Interface | PCI Express 2.0 x16 |
|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
|---|---|
| GPU Series | NVIDIA GeForce GTX 500 Series |
| GPU | GeForce GTX 570 (Fermi) |
| Core Clock | 732MHz |
| Shader Clock | 1464MHz |
| CUDA Cores | 480 Cores |
| Effective Memory Clock | 3800 MHz |
|---|---|
| Memory Size | 1280MB |
| Memory Interface | 320-Bit |
| Memory Type | GDDR5 |
| DirectX | DirectX 11 |
|---|---|
| OpenGL | OpenGL 4.1 |
| HDMI | 1 x mini HDMI |
|---|---|
| DVI | 2 x DVI |
| RAMDAC | 400MHz |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600 |
| 3D VISION Game Ready | Yes |
| SLI Support | SLI Ready |
| Cooler | Single Fan |
| Dual-Link DVI Supported | Yes |
| HDCP Ready | Yes |
| Features | NVIDIA 3D Vision Surround ready NVIDIA PhysX Technology NVIDIA CUDA Technology NVIDIA PureVideo HD technology |
|---|
| Card Dimensions (L x H) | 10.5" x 4.38" |
|---|
| First Listed on Newegg | December 06, 2021 |
|---|