EVGA SuperNOVA 1200 P2 220-P2-1200-X1 80+ PLATINUM 1200W Fully Modular EVGA ECO Mode Includes FREE Power On Self Tester Power Supply
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(550)
The best warranty
The best deal with rebate.
Rock solid power from solid company
Well reviewed around the web.
Can purchase custom sleeved colored power cables
Power supply has Powered my Rampage V extreme now 24hours a day for 1 year without issues.
I cannot remove my previous negative review
I am posting this to correct MY error.
Thomas D.
I actually Called NewEgg on the phone and spoke with someone who said they would remove my previous negative review. They did NOT.
It turns out my previous negative review may be based on a coincidence. For whatever reason my system had become unstable after installing this power supply. It turns out suddenly my PCI express x8 NIC Option ROM suddenly clashed with the UEFI Intel RAID Option ROM. I moved the NIC and turned off it's Boot ROM and all is well now. All I did was swap power supplies and my Intel Mobo RAID was intermittent and disappeared from the UEFI boot list. Problem Resolved.
Asus Rampage V Extreme
G.Skill Rampage 4 32gb 8gb x 4 2666MHz
Intel i7-5930k @ 4.375
Phanteks PH-TC14PE red with triple Corsair AF-140's
eVGA 980GTX FTW
Asus Xonar Essence STX
4 x Samsung 256gb 850EVO's in RAID 0
2 x Hitachi 4TB 7200RPM spinners (work and storage)
Intel 10 Gigabit XF SR Ethernet card
Corsair 600T
eVGA Supernova P2 1200 power supply
Logitech G910 RGB Keyboard
Logitech G700s Mouse
QSC GX3 amp and JBL JRX-125 speakers
Lots of power cable options, platinum rated
I got a bad unit. 12 kernel-power critical errors (event ID 41 - details completely blank) in a month and that doesn't include all the issues I've had since I bought the unit on 2/18/2017. I'm not over clocking the CPU. My hardware, at most, should be pulling no more than 500 watts. This PSU should have had no issue. After a lot of troubleshooting, I have to RMA through EVGA.
I replaced it with a platinum Seasonic and have had no issues after more than 72 hours CPU stress testing. With the EVGA PSU, I would have had at least one kernel-power reset.
Includes a piece to safely turn on the PSU without having to use a paperclip - great for testing LEDs without having to turn on the MB.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's 30-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.evga.com/
Support Phone: 1-888-880-3842
Features & Details
- ATX12V / EPS12V
- Full Modular
- 80 PLUS PLATINUM Certified
- 100 - 240 V 50/60 Hz
- +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@99.9A, +5VSB@2.5A, -12V@0.5A
Specifications
| Brand | EVGA |
|---|---|
| Series | SuperNOVA |
| Model | 220-P2-1200-X1 |
| Type | ATX12V / EPS12V |
|---|---|
| Maximum Power | 1200 W |
| Fans | 1 x 140mm Double Ball Bearing |
| Main Connector | 24Pin |
| +12V Rails | Single |
| PCI-Express Connector | 6x 8pin (6+2), 2x 6pin |
| SATA Power Connector | 12 |
| SLI | SLI Ready |
| Max PSU Length | 200 mm |
| Modular | Full Modular |
| Efficiency | 92% Typical |
| Energy-Efficient | 80 PLUS PLATINUM Certified |
| Over Voltage Protection | Yes |
| Overload Protection | Yes |
| Input Voltage | 100 - 240 V |
| Input Frequency Range | 50/60 Hz |
| Input Current | 15A |
| Output | +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@99.9A, +5VSB@2.5A, -12V@0.5A |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Approvals | TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, BSMI, WEEE, RoHS Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement |
| Connectors | 1 x 24 PIN ATX 2 x 8pin (4+4) EPS (CPU) 6 x 8pin (6+2), 2 x 6pin PCIE 12 x SATA 5 x FOUR-PIN PERIPHERAL 1 x FLOPPY |
| Features | Unbeatable 10 Year Warranty and unparalleled EVGA Customer Support Highest quality Japanese brand capacitors ensure long-term reliability Fully Modular to reduce clutter and improve airflow NVIDIA SLI Ready Double Ball Bearing fan for exceptional reliability and quiet operation Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), and SCP (Short Circuit Protection) 80 PLUS Platinum high efficiency power supply certified – 50% load (92% Efficiency) |
|---|
| Dimensions | 3.35" x 5.90" x 7.87" (H x W x D) |
|---|---|
| Weight | 9.00 lbs. |
| Modular | Yes |
|---|
| First Listed on Newegg | June 23, 2014 |
|---|