Fractal Design Meshify 2 Black ATX Flexible Mid Tower Computer Case
- $164.99
- Free Shipping from United States
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Reviews(467)
Easy to disassemble
Lots of cable management options
Lots of room
Many locations for optional mounting of multipurpose brackets
Multiple configurations
Good airflow
Glass panel has metal anchor points.
Looks good
When mounting the multipurpose bracket horizontally below the motherboard, you have to screw it in from the bottom. That is nearly impossible to do with the power supply and cables installed. But the multipurpose bracket is often one of the last elements to go in.
Best to completely plan out your build before you start to make sure you can access all the anchor points when you need them.
This makes modifications a bit tricky.
Great product.
Definitely recommend
Lot's of configuration options.
Wide enough for some of the largest of air coolers.
USB-C and USB 3.0 front ports.
The specs indicate E-ATX, but the cable ports are blocked if E-ATX is used - would be better if the case was just a couple of inches longer.
Realistically, not suitable for radiator top-mounting - would have to be 3 or four inches higher.
(My pet-peeve) Perhaps my eyes are getting old, but a black case and a black motherboard are just awful to see anything. Need to use a flashlight in tight areas.
If a larger, "real" e-atx version would be available I would go with that, but this Meshify 2 is flexible enough to be suitable for the intended purpose.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's 30-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Features & Details
- Iconic angular mesh design for filtered airflow and bold aesthetic
- Innovative case design opens up to fully expose interior on three sides
- Adaptable dual-layout interior fits up to and including 285 mm E-ATX
- Hinged mesh front with removable nylon filter and tether-free bezel
- Fits radiators up to 360 mm (front), 420 mm (top), and 280 mm (base)
- Holds up to 11 HDDs along with 4 SSD mounts (9 brackets included)
- 3 front USB ports including one USB 3.1 Gen 2 Type-C
- Ultra-slim Nexus+ 2 fan hub connects 3x PWM fans and 6x 3-pin fans
- Outstanding cooling capacity with a total of 9x 120/140 mm fan mounts
- Easy-to-clean high airflow nylon filters on the top and base
Specifications
| Best Seller Ranking | #72 in Computer Cases |
|---|
| Brand | Fractal Design |
|---|---|
| Series | Meshify 2 |
| Model | FD-C-MES2A-01 |
| Type | ATX Mid Tower |
|---|---|
| Color | Black |
| Case Material | Steel |
| With Power Supply | No |
| Power Supply Mounted | Bottom |
| Motherboard Compatibility | ATX / E-ATX / Micro ATX / Mini ITX |
| Side Panel | without Side Window |
| Dust Filters | Top Panel Front Bottom, Full Length |
| Internal 3.5" Drive Bays | 6 included, 14 positions total + 1 Multibracket |
|---|---|
| Internal 2.5" Drive Bays | 2 included, 4 positions total |
| Expansion Slots | 7 + 2 |
| Front Ports | 3 front USB ports including one USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
|---|
| Fan Options | Front: 3 x 120/140 mm fan (2 x 140mm Dynamic X2 GP-14 included) Top: 3 x 120/140 mm fan Rear: 1 x 120/140 mm fan (1 x 140mm Dynamic X2 GP-14 included) Bottom: 2 x 120/140 mm fan |
|---|---|
| Pre-installed Fans | Front - 2 x 140mm / Rear - 1 x 140mm |
| Radiator Options | Front: Up to 360/280 mm Top: Up to 360/420 mm Rear: 120 mm Bottom: Up to 240/280 mm |
| Max GPU Length | 491 mm (467 mm w/ front fan) |
|---|---|
| Max CPU Cooler Height | 185 mm |
| Max PSU Length | 250 mm (with HDD cage installed) |
| Dimensions | 21.38" x 12.60" x 18.66" |
| Weight | 22.27 lbs. |
| Features | Iconic angular mesh design provides filtered airflow with a bold, stealth-inspired aesthetic Spacious and extensively adaptable dual-layout interior easily accommodates large motherboards up to and including 285 mm E-ATX Support for radiators up to 360 mm in front, 420 mm up top, or 280 mm in the base in the default Open Layout Includes 6 HDD/SSD trays, 2 SSD brackets, and 1 universal Multibracket for mounting up to 9 drives Expandable to 11 trays and 4 SSD brackets with 3 Multibrackets installed in the top and bottom for a max of up to 18 drives in Storage Layout New chassis design opens up to fully expose the case interior on three sides for totally unhindered installation and cable routing New front nylon filter that can be removed for increased airflow New front panel design with hinged removable mesh and tether-free bezel for easier access to front fan mounts Three front USB ports including one USB 3.1 Gen 2 Type-C with fast charging support and speeds up to 10Gbps Ultra-slim Nexus+ 2 fan hub connects up to three PWM fans and six 3-pin fans directly in line with cable channels along the edge of the case Outstanding cooling capacity with a total of nine 120/140 mm fan mounts and three preinstalled Dynamic X2 GP-14 fans Detachable PSU cable shield and integrated cable guides with velcro straps further simplify cable management behind the board Versatile Multibracket that converts any unused fan position to an HDD, SSD or pump mount Bridgeless expansion slots ensure obstruction-free connections and allow for a more centered vertical GPU installation via the new Flex B-20 PCIe riser (sold separately) Two vertical GPU slots for use with the Flex VRC-25 PCIe riser, available separately Easy-to-clean high airflow nylon filters on the front, top and base with full PSU coverage and convenient front access Ventilated PSU shroud with two-part removable cover for optimal cable concealment and front radiator support |
|---|---|
| Package Content | Meshify 2 Case User manual Large accessory box with HDD trays Small accessory box |
| First Listed on Newegg | November 10, 2020 |
|---|